x
0 (532) 394 37 29
 
2017 Ekim 17

Armut Fidanı Çeşitleri

Armut, gülgiller ailesinden bir meyve ağacıdır. Armut ağacı iklim ayırt etmeyen bir ağaç türüdür. 25 ile -30 dereceye kadar soğuğa dayanıkldır. Kışı sert geçen ve toprağı nemli olan yerlerde yetişen armut ağaçlarının sürgünlerinde donmalar görülebilmektedir. Armut ağacı boyu 13-15 m’ye kadar uzar ve uzun ömürlü olurlar. 

Devamını okuyunuz...
2017 Ekim 17

İğne Yapraklı Ağaç Fidanı

Ekolojik sistemde oldukça sık rastlanan bitki dünyasında pinopsida gurubuna dahil olan iğne yapraklı ağaçlar çevremizde en çok rastladığımız ağaç türlerdir. Örneğin ladin ağacı, sedir ağacı, göknar ağacı, servi ağacı ve çam ağacı iğne yapraklı ağaçlardır.

Devamını okuyunuz...
2017 Ekim 01

Tüplü Fidan Dikimi

Tüplü fidan; kökleri toprak içinde fakat fidanın aşı yerleri toprak dışında kalan tüp şeklinde dikilmiş olan fidanlardır. Bu fidanlar yılın her ayı dikilmeye elverişlidir. Çünkü; fidanın kökleri toprağın içinde ve tüplü olduğunda herhangi bir kuruma söz konusu değildir.

Devamını okuyunuz...
2017 Ekim 01

Yaşayan Bahçeler İçin Süs Bitkileri

Evlerinizde yahut iş yerlerinizde küçük ya da büyük herhangi bir bahçeye sahipseniz mutlaka bahçelerinizin yaşıyor olması ve gözünüze en hoş şekilde hitap ediyor olması gerekir. Bahçelerin yaşıyor olması demek, canlı çiçekler, ağaçlar ve süs bitkileri ile dolu olması demektir.

Devamını okuyunuz...
2017 Eylül 29

Meyve Fidanı Dikimi

Meyve bahçesinin tesisleri açısından en önemli aşamalardan biride meyve fidanı ekimidir. Meyve fidanı dikimi aşamasında yapılacak en ufak hata bile ciddi kayıplara yol açabilir. Fidan dikimi aşamasında birçok detaya dikkat edilmesi gerekiyor. Fidanların taşınması, fidanın dikim zamanı ve son olarak da dikim budaması dikkat edilmesi gereken 3 aşamadır. Ayrıca, meyve fidanı dikimlerinde kullanılan anaçların kaliteli olması gerekiyor. 

Devamını okuyunuz...
2017 Eylül 29

Meyve Fidanı Satış Sitesi

Meyve yetiştiriciliği ülkemizde çok yaygındır ve gittikçe yaygınlaşmaktadır. Çok fazla çeşitte ve kalitede meyvelerin yetiştirilebilmesinin ise en önemli sebebi ülkemizin harika iklim koşullarıdır. Bölgeden bölgeye farklı meyve ve sebzeler yetiştirmek için uygun iklime sahip olan Türkiye'de meyve yetiştiriciliği işi de birçok kişi için birincil gelir kaynağı niteliğindedir. 

Devamını okuyunuz...
2017 Eylül 15

MEYVE FİDANLARINDA BİTKİ BESİN ELEMENTLERİNİN ÖNEMİ

Meyve ağaçlarında yeterli büyümeyi sağlamak ve yeteri kadar verim elde etmek için bitki besin elementi alımı şarttır. Meyve ağaçları topraktan yıllık önemli miktarda besin elementi alırlar. Bu alınan besin elementi yeteri miktarda sağlanamaz ise ağaçlarda bir takım beslenme bozuklukları ve verim düşüşleri görülür. Bu durumun önlenmesi için gerekli besin elementlerinden yeteri kadar takviye yapılmalıdır.Bitkilerin besin elementlerini alım organları birinci derecede kökleridir.Sınırlı da olsa toprak üstü aksamlarından da besin elementi girişi olabilmektedir. Bitkinin kökten besin elementi alımı için öncelikle iyi bir kök sisteminin olması gerekir. Bu yüzden iyi saçak kök oluşturmuş bir bitkinin besin alımı daha kolaydır. Ayrıca toprak yapısı ve su miktarı da besin elementi alımında etkilidir. Bitki besin elementleri ihtiyaçlarının belirlenmesinde bazı yöntemler kullanılır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan toprak analiz ve bitki analiz yöntemidir.

Devamını okuyunuz...
2017 Ağustos 15

EKŞİ KARADUTUN ŞİFALARI

Ekşi karadut, koyu kırmızı rengi ile bilinen ve daha çok yaz aylarında yetişen bir meyve çeşididir.Ağacı 8-10 metreye kadar boylanabilmektedir. Isı ve sıcaklık isteği yüksektir. Yapraklar 10-20 cm uzunluğunda ve 6-15 cm genişliğinde, alt yüzeyi tüylü, üst yüzeyi pürüzlüdür. Kurak topraklara dayanıklı olmakla birlikte ortalama nem koşullarında verim artmaktadır. Ekşi karadutun mayhoş bir tatlılığı vardır ve halk arasında urmu dudu olarak da bilinmektedir. Birçok mineral ve vitamin bakımından zengindir.Bunlardan en önemlileri, E,C ve K vitaminleridir.Bu vitaminlerin dışında sodyum ,potasyum,bakır demir,magnezyum,mangan,çinko,selenyum ve beta karaten içermektedir.Aynı zamanda bir çok meyve ve sebzenin aksine lutein, zeaksantin içermektedir ve diyet lifleri açısından da zengindir.

Devamını okuyunuz...
2017 Temmuz 25

Bahçedeki Yardımcınız Budama Makası

Budama işleri için kesim yüzeyinin istenilen şekilde olmaması nedeniyle pek tercih edilmeyen budama testerelerinin yerini, budama makası almıştır. Budama makası ince dal ve fidanlar ile budanabilecek bitkilerin için tercih edilen bir üründür. 6 cm kalınlığa kadar dal kesimi yapabilen budama makası çeşitleri Fidandeposu.com satış sitesi üzerinden temin edilebilir. 

Devamını okuyunuz...
2017 Temmuz 25

Ceviz Fidanı Çeşitleri

Şüphesiz en iyi yatırım yöntemlerinden bir tanesi de cevize yatırım yapmaktadır. Bu yatırım sonucunda çiftçi emeğinin karşılığını ortalama olarak 5. yıldan sonra almaktadır. Ceviz fidanı tam verime 5. yıldan sonra geçtiği için çiftçiler biraz sabırlı olmalıdır. Ceviz fidanı alırken dikkat edilmesi gereken faktörler vardır. Bunlar çiftçinin toprağının rakımı, toprağın türü ve iklimin nasıl yaşandığıdır. Ceviz fidanı alacak olan kişiler bunu yatırım amaçlı düşünüyorsa mutlaka toprağını tahlil ettirmeli ve devlet desteğine başvuru yapmalıdır. 

Devamını okuyunuz...
© 2015 fidandeposu.com
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.