Sırala
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Antep Fıstığı Fidanı

Sakız ağacıgiller familyasından olan ve yenebilen kabuklu Antep fıstık, bazı bölgelerde Şam fıstık olarak bilinir. Antep fıstığı ağaçta yetişir yağlı ve ince kabukludur. Tatlı yapımında ve İlaç Sanayiinde öksürük şurubunda kullanılır.

Antep Fıstığı Fidanı Nasıl Yetiştirilir?   

Fidanın yetiştirileceği bölgenin sıcaklık, toprak ve yağış durumu önemlidir. Ülkemizde Antep fıstığı ağacı mart ayı sonlarında ve nisan ayı başlarında çiçek açmaya başlar. Ağaç kuvvetli köklere sahip olduğu için ince yapılı ağaçların yetişmeyeceği yerlerde yetişir. Derin ve kireçli topraklı bölgelere, 40-50 cm genişliğinde ve 60-8- cm derinlikte çukur açılarak dikilir.

Diplerine 1-2 kürek yanmış gübre atılması gerekir. Antep fıstığı fidanı dikildikten sonra mutlaka can suyunun verilmesi önemlidir. Hatta çok sıcak yaz aylarında günde iki defa su verilmesi gerekir. Antep fıstığı fidanı bulabileceğiniz, fidandeposu.com adresine bir göz atmanızı öneririz.

Antep Fıstık Fidanı Nereden Alınmalı?

Antep fıstığı fidanı satın alıp yetiştirmek için öncelikle dikkat edilmesi gereken konu, satın aldığınız yerin, Fidan Yetiştiriciliği Sertifikası bulunup bulunmadığıdır. Fidan üreticiliği sertifikası İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından sağlanır. Bu sertifikayı almak için başvuru sahibinin ziraat mühendisi, ziraat teknisyeni ya da bitkisel üretim ya da tohum yetiştiriciliği konusunda ders aldığını belgelemesi gerekir.

Ayrıca fidan yetiştirmek adına ruhsat alabilmesi için arazi durumu, toprak durumu ayrı bir denetimden geçer. Bunların hepsine uygunluğunu kanıtlayan kişi ve fidan bahçelerine sertifika ve ruhsat verilir. Bu durumda fidan yetiştiriciliği yapan kişilerden fidan satın almak yanlış olur. Bu konuda ruhsatlı ve sertifikalı olarak çalışan fidandeposu.com sitesinden Antep fıstığı fidanı güvenle alınabileceğini belirtmek gerekir.

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.