x
0 (532) 394 37 29
 
Fiyat Aralığı
-
Stoktakiler
12,96 TL 11,88 TL
12,96 TL 11,88 TL
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Ayva Fidanı

Pek çok ülkede bilinmesine rağmen yetiştiriciliği çok yapılmayan ayva meyvesi oldukçe sevilmektedir. Ayva fidanı yetiştiriciliği açısından dünya üretiminin büyük bir kısmı ülkemiz de yapılmakta olup Türkiye'yi İran, Arjantin ve Çin takip etmektedir.

Ayva Fidanı Yetiştiriciliğin de Toprağın Önemi

Ayva yetiştiriciliği konusunda sertifikalı olarak satış yapan ve yılların birikimi olan fidan yetiştiriciliği bilgilerini detaylı şekilde aktaran fidandeposu.com sitesinde aradığınızı bulabilirsiniz. Ayva fidanı birçok toprak tipinde yetiştirilebileceği gibi aşırı kireçli ve fazla geçirgen ve ağır olmayan toprakta, düzenli bir sulama ile yapıldığı taktirde çok kolay yetiştirilen bir meyve çeşididir. Toprak pH değerinin 6-7 olması uygundur. Toprak eğer kumlu ve nemi az olursa yetişen meyve kuru, boğucu olur. Ağaçların ömrü de bu durumda kısa ömürlü olur.

Ayva Fidan Yetiştiriciliğin de iklimin Önemi

Ayva ağacı elma ve armut ağacına nazaran soğuk havaya daha dayanıklı bir meyve çeşididir. Bu nedenle ayva fidanı yetiştiriciliği için bahçe seçimi yaparken soğuk bölge olmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü ayva aşırı soğuk bölgelerde yetişebilir ancak istenen verim alınamayacağı gibi meyvenin eti aşırı sert olacağından beklenen meyve kalitesine ulaşılamaz. Ticari amaçlı ayva fidanı yetiştiriciliğinde aşırı nemli ve rüzgarlı iklimler uygun olmayacağından böyle iklimlerde olan bahçe seçimleri yanlış seçim olur.

Ayva Fidanı Çeşitleri

Diğer meyve çeşitlerinde olduğu gibi ayva çok fazla çeşide sahip değildir. Dünyanın pek çok ülkesinde ayva meyve olarak yetiştirilmediği sadece anaç olarak kullanıldığı için çeşitlilik açısından çok zengin değildir. Ayva çeşit ve meyve kalitesi açısından en çok ülkemizde bulunur. En lezzetli eşme ayva fidanı, eti gevrek ve mayhoş tadı olan ekmek ayvası, şeker gevrek ve pazar değeri oldukça yüksek olan limon sarısı renginde olan, sert ve sulu ayva çeşidi olan limon ayva fidanı çeşitleri bulunan fidandeposu.com sitesinden uygun fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Ayva Anaçları

Aslında ayva çeşit fazlalığı için daldırma, dip sürgünleri, çelik ile çoğaltılmasına rağmen genelde üretiminde aşı tercih edilir. Ayva fidanı üretiminde fidandeposu.com en yaygın ve verim açısından daha elverişli olması için kaliteli ayva fidanları ile sizleri bekliyor.

© 2015 fidandeposu.com
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.