Sırala
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

 

Çilek bitkisi üzümsü meyve grubuna girmektedir. Yazın gelmesiyle beraber herkes bahçesine bir şeyler ekme isteği hisseder. Bu bitkilerden biri de çilektir. Çilek tarlada, bahçede ya da saksıda yetiştirilebilir. Bulunulan yer nereye imkan sağlıyorsa orada yetiştirilme işlemi yapılabilir. Çabuk yayılan bir bitkidir. Çilek yüzeysel bir kök yapısına sahiptir. İyi drene edilmiş topraklarda kökler 50-60 santimetreye kadar gelişebilir. Sert topraklarda ise kökler yatay uzamaktadır.

Çilek Fidesi Dikimi

Çilek fidesi dikimi nemli ve serin havalarda yapılmalıdır. Fidelerin dikileceği çukurlar iyice açılarak çilek fideleri tam kök toprağın içinde kalacak şekilde dikilir. Ekimden önce çilek fidesinin kökleri düzenlenir. Dikimi yapıldıktan sonrada can suyu verilir. Yaz mevsiminde dikilen çilek fidelerinin ilk 15 gün boyunca en az günde 3 defa olmak üzere sulanması gerekmektedir. Yaz dikimi ile elde edilen çilek oranı kış dikiminde elde edilen çilek oranına göre çok daha fazladır. Çilek fidesinin kış dikiminde ise çilek fidelerinin tutma oranı diğer mevsimlere göre daha fazladır. Çilek fidesinde kış dikimi kışı serin geçiren yerlerde yapılmaktadır. Kış ayında dikilen çilek fidelerinden mart ayı başı gibi meyveleri toplanabilir. İlkbahar çilek fidesi dikimi ise kış ayı soğuk geçen bölgelerde yapılır. Sonbahar çilek fidesi dikimi ise eylül ve ekim aylarında yapılır. Fidelerde yetişen çilek meyvesi erken olur ama kalitesi düşüktür. Sonbahar çilek fidesi dikimi genel olarak seralarda ve kapalı tünellerde yapılır.

Çilek Fidesinin Bakımı

Çilek fidesi ekilen toprağın sterilizasyonunun yapılması gerekir. Çünkü çileğe kökten gelen hastalıklar topraktan geçer. Çilek fidesini çok fazla sulamamak gerekir, çok fazla sulandığı zaman diplerinde mantar ve sarılık oluşur. Kontrollü sulama yapmak gerekir. Dikim yaparken fideler arası mesafeleri iyi ayarlamak gerekir. Çilek fidesinin dikildiği yerlerde yabancı otla mücadele edilmelidir. Çilek bitkisinin gübreleme yönetimine karar verebilmek için çileğin yapraklarının ve toprağının analiz edilip bu sonuca bağlı olarak gübreleme yapılması gerekir. Çilekten çıkan kolların her daim temiz olması gerekir. Çıkan kolların temiz olmaması durumunda çilek verimi düşer. Evde dikimi yapılacak çilek fidelerinin bakımında da aynı şartlar geçerlidir. Çilek fidesine fidandeposu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.