Sırala
Toplam 23 ürün görüntüleniyor.

İğne Yapraklı Ağaçlar

İğne yapraklı ağaçlar, kozalaklılar ya da ibreliler, daha geniş adıyla çam türleri ve her dem yeşil bitki gurubundadırlar. Bilinenlerin tersine yapraklarını dökerler, fakat bu işlemi bütün yapraklarını aynı anda dökmek yerine yaygın bir vakte yayarlar ve her vakit yeşilliklerini korurlar. Bu bünyeleri sayesinde öteki ağaç türlerinin tersine, ilkbaharda artan uğraştırmalı besin gereksinimleri yoktur. İğne yapraklı ağaç fidanı çeşitleri için www.fidandeposu.com sayfamızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Oldukça soğuk havaya ve zor şartlara dayanıklı olan kozalaklı ağaçların en çok bilinen türleri çam ağaçlarıdır. Kozalakları yardımıyla tohumlarını yayarlar ve ara sıra arsız çoğalma meyillindedirler. Dalları oldukça yumuşak ve esnek olmaktadır. Bu türün yayılmasına yardımcı olan oldukça da sıradan gibi görülen ancak, ağacın akıl almaz bir enerji tüketerek ürettiği iğneye benzeyen yaprakları mevcuttur. Her iğne, katikül olarak adlandırılan mumsu yapıda bir dış kaplamaya sahiptir. Bu kaplama yardımıyla bitkinin su kaybı minimum seviyeye inmektedir. Yapraklar şekilleri itibariyle güneş ışığını çok fazla toplayamadığından sene boyunca fotosenteze devam etmektedirler.

İbreli Ağaçlar

İbreli ağaçlar ise yaprak döken ağaçlara nazaran daha hafif büyüme eğiliminde olmaktadır. Bunun nedenleri arasında, genel olarak daha az olan besleyici topraklarda naturel olarak yetişmeleri ve iğnelerini oluşturmak için tükettiği besin sayısı sayılabilir. Tükettikleri enerjinin karşılığını kazanmak isteyen bu ağaçlar, iğnelerini beş sene kadar uzayacakları zamanlarda kullanabilirler.

Sonbaharda, diğer ağaçlarda olduğu gibi yapraklarını dökmese de, zaman içerisinde dökülen iğneler ağaçların etrafında birer tabaka oluşturur. Dökülen bu iğnelerin yapısında yer alan katikül ve bir takım kimyasallar ile çürüme engellenir. Asidik bünyede olan bu iğneler, yavaş yavaş parçalanıp toprağa karışırlar.

Fakat bu durumda, ibrelilerin yanlarında büyümeye çalışan bu yaprak dökenlerin, topraktan besin maddesi almaları oldukça zorlaşabilir. İğne yapraklı ağaçlar, çoğunluk olarak uzun kışlar ve kısa yazlar coğrafyasında yetişir. Bu sebeple, iğne yapraklı ağaçların büyük çoğunluğu, dünya ormanlarının üçte birini oluşturan kuzey yarım kürede bulunmaktadır.

İğne Yapraklı Ağaçların Özellikleri

Dallanma bütün olarak monopodial'dır. Çoğunluk olarak karşılıklı şekilde dizilen yapraklar iğne ve ya pul yaprak şeklini almıştır. İğne yapraklı ağaçların ortak özelliklerinden biri de 2-3 yılda bir tüm yapraklarını dökmesidir. Bahçenizi iğne yapraklı ağaçlar ile donatmak isterseniz fidandeposu.com en uygun fidan fiyatları ile sizleri bekliyor.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.