Stokta Yok

ABIES NORDMANNIANA (Kafkasya göknarı) BİTKİSİ

139,92 TL
Bir alt ürün seçiniz
Yorumlar (4) | Yorum Yaz
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (4)
 •  

  Türkçe Adı: Kafkasya Göknarı, Doğu Karadeniz Göknarı

  Latince Adı: Abies nordmanniana
  Anavatanı: Karadeniz kökenli olup,Kuzeydoğu Anadolu ve Kafkasya yayılışlıdır.
  Familya: Pinaceae (Çamgiller)

  İklim özellikleri: Kışa dayanıklı,donlara karşı duyarlıdır.Türkiye de Yeşilırmak'ın doğusundan Gürcistan sınırına kadar olan bölgede 800-1700m yükseklikler arasında dağların hem denize bakan hemde içe bakan yamaçlarında yayılım gösterir.Diğer çeşitlere göre ilkbahar soğuklarından daha az etkilenir.Ilıman iklim ve yüksek nem ister.Gölgeye dayanıklıdır.1200-2500m rakımlar arasında iyi yetişir.
  Form özellikleri: Herzaman yeşil,iğne yapraklı,piramidal formdadır.Piramidal görünümünü ileri yaşlarda da korur.40-50 m ye ulaşan boyu ile Türkiye deki göknarların en uzun boylusudur. 

  Yaprak özellikleri: 2,5-4 cm uzunluğunda,1,5-2,5 mm genişliğindeki yassı iğne yapraklar koyu yeşil  renktedir.Herdemyeşildir.Alt yüzlerinde belirgin iki stoma çizgisi bulunur.Sürgüne sarmal dizilidir.Yan sürgünlerin ucunda çoğunlukla dört adet reçinesiz tomurcuk bulunur,bunlardan üçü aynı sırada dördüncüsü altta yer alır.

  Çiçek özellikleri:
  Erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde bulunur.Erkek çiçekler en alt dallardan başlayarak dişi çiçeklerin bulunduğu tepe dallarına kadar ,eski sürgünlerin alt tarafında sarı ,kırmızı kozalaklar halindedir.Olgunlaşınca morumsu kahverengi olur.Dişi çiçekler sadece tepeye yakın dalların sürgünleri üzerinde  dik kozalakçıklar halindedir.Açık yeşil renkte 2,5-4 cm boyundadır.
  Meyve özellikleri: Tohumlar üç köşeli,küt uçlu ve reçinelidir.
  Toprak istekleri:
  Kıraç ve verimsiz toprakları sevmez.Kalkerli toprakları tolore eder.
  Üretimi: Aşılama ve tohumla üretilir.

  Genel özellikler:                                          
  Mükemmel bir piramit forma sahip olduğundan,uygun bölgelerde peyzaj da sıkça kullanılır.Ayrıca yaşlandıkça formunun bozulmaması da tercih sebeplerindendir.
  Bunun yanında odunu yumuşak ve kolay işlendiğinden mobilya,kağıt,yapı ve sanayi sektörlerinde de tercih edilir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.