x
0 (532) 394 37 29
 
Fiyat Aralığı
-
Stoktakiler
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Şeftali Fidanı

Ülkemizde şeftali fidanı yetiştiriciliği genel olarak Bursa ve Akdeniz bölgelerinde yapılır. Dünya şeftali üretiminin yarısını Akdeniz ülkelerinin karşıladığı söylenebilir. Bu bölgelerde genellikle erkenci, Marmara ve Ege Bölgelerinde ise geçici şeftali çeşitleri yetiştirilir. Ülkemizde şeftali yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin genel bir bilgi sahibi olmaları ve güvenli alışveriş yapabilecekleri en uygun adres www.fidandeposu.com olduğu belirtilebilir.

Şeftali Yetiştiriciliği İklim Şartları

Şeftali erken çiçek açan bir meyve çeşidi olduğundan ilkbahar geç donlardan zarar görür bu nedenle yaz sıcaklığının yüksek olduğu iklim koşulları daha uygundur. Şeftali fidanı yetiştiriciliğinin engelleyen nedenlerin başında düşük derecedeki kış sıcaklığı ve ilkbaharda oluşan geç donları ve düşük yaz sıcaklarıdır. Çünkü yaz sıcakları düşük olan bir bölgede yetişen şeftali ağacı meyvesinin olgunlaşması gecikir ve doğal olarak meyve verimi düşer.

Şeftali Fidanı Yetiştiriciliği Toprak İsteği

Şeftali kumlu, çakıllı ve çabuk ısınan alüviyal topraklarda çok kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Toprak pH değerinin 6 ile 7 arasında olması yeterli olup kumlu bir toprak çeşidinde iyi bir gübreleme ve yeterli sulama ile yetiştirilebilir. Şeftali fidanı ağır killi topraklarda yetiştirildiğinde iyi sonuç alınamaz ve böyle bir toprakta yetiştirildiğinde ağaçlar mantar hastalıklarına karşı direnemez.

Şeftali Fidanı Yetiştiriciliğinde Bahçe Tesisi

Şeftali bahçeleri genel olarak 1 yaşındaki fidanlar ile kurulur ve fidan dikimi için en uygun zaman sonbahar aylarıdır. Fakat bazı bölgelerde kış ayları çok çok soğuk olabileceğinden bu bölgelerde fidan dikimi için en uygun zaman ilkbahar mevsimidir. Fidanların toprağa dikim derinliği için en iyi ölçüm fidanın söküldüğü yerdeki derinliğinden çok daha derin bir şekilde dikilmesidir. Ancak aşı uygulanacak yerinin toprak yüzeyinde kalması uygundur. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fidanların kökleri sökülürken zedelenmemesi, koparılmamasıdır. Ağacın gövde yüksekliği isteğe bağlı olarak değişebildiği gibi bodur olarak yetiştirilmek istenen ağaçlar için ortalama yüksekliğin 0.70 -0.80 cm olması uygundur.

Şeftali Fidanı Çeşitleri

Sertifikalı şeftali fidanı satışı yapan //www.fidandeposu.com/meyve-fidanlari web adresi üzerinden şeftali fidanı çeşitleri bulabilir ve güvenli bir şekilde temin edilebilirsiniz. Oldukça bol çeşide sahip olan şeftali meyvesinin en bilinen ve yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen çeşitleri arasında glohoven, royalglory, redelegand, lorik, hale, tüplü tokat lorik, bursa yarma, tüplü gem şeftali gibi çeşitleri mevcuttur.

 

© 2015 fidandeposu.com
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.