Sırala
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Antep Fıstığı

Şam fıstığı olarak da bilinen Antep fıstığı, küçük ağaçlarda yetişen ve sakız ağacıgiller familyasına ait bir çeşit kuruyemiştir. Türkiye’de Antep fıstığı olarak bilinmesinin en büyük sebebi diğer illere dağıtımının il fıstık fabrikalarının kurulduğu ilçemiz olan Gaziantep'ten yapılıyor olmasıdır. Dünyada ise antep fıstığı üretimi açısından Türkiye İran ve Amerika ile beraber ilk 3'te yer alır.

Faydaları Nelerdir?

Yoğun lezzeti olan bir kuruyemiş olması sebebiyle pasta ve tatlıların vazgeçilmez unsuru olmayı başaran antep fıstığı lezzetinin yanı sıra içinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı için de oldukça faydalıdır. İçindeki protein miktarı kırmızı ette olduğundan daha fazladır. Antioksidan işlevi gördüğü için kalp ve damar rahatsızlıklarını iyi gelir, vücudu hastalıklara karşı korur.

Kalp, karaciğer, mide gibi pek çok iç organının sağlıklı oluşunda fayda sağlar. Eczacılıkta öksürük şurubunun bileşeni olarak kullanılır. Sağlık açısından faydalı olmakla birlikte, özellikle hamilelerin, cildi hassas kişilerin ve kolesterol problemi olanların Antep fıstığı tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerekmektedir.

Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Fiyat aralığı genellikle 45- 50 TL arasında değişen Antep fıstığının çoğunlukla kavrulmuş hali satılmaktadır. Çiğ halini fiyat olarak daha uyguna bulmak mümkündür. Kavrulmuş alınacaksa eğer mutlaka kabuğunun ağzı olanlar tercih edilmelidir. Kabuğunun ağzının açık olması hem Antep fıstığının olgunluğunu gösterir hem de yerken size kolaylık sağlayacaktır. Eğer satın almak yerine yetiştirmek isteyenlerdenseniz fidandeposu.com sitesinden uygun fiyatlara alabileceğiniz fidanlarla kendi Antep fıstığınızı kendiniz yetiştirebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.