Kocayemiş, Dağ Çileği (Arbutus Unedo) Fidanı

119,90 TL
Bir alt ürün seçiniz
Yorumlar (23) | Yorum Yaz
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (23)
 • KOCAYEMIŞ, DAĞ ÇILEĞI (ARBUTUS UNEDO) FIDANI ÖZELLİKLERİ

  Dağ çileği genellikle ılıman bölgelerde yetişen ve leziz bir meyvedir. 1 – 2 cm büyüklüğündeki yuvarlak ve pütürlü meyveler olgunlaşmadan önce yeşil, olgunlaştıktan sonra kırmızı renge bürünür. Kocayemiş adı ile de sıkça bilinen kocayemiş  dağ çileği fidanı  Fidandeposu.com sitesinde uygun fiyatlar ile alıcılarına gönderiliyor. Bahçede yetiştirilebilecek dağ çileği Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz ikliminde yetişebilmektedir.

  Göz Alıcı Güzelliğe Sahip Antioksidan deposu olan bu bitki meyve olarak tüketilebileceği gibi reçel ve komposto yapımında da kullanılmaktadır. Bunun yanında dağ çileği (arbutus unedo) fidanı güzelliği ile büyüleyen bir görüntüye sahip olduğu için park ve bahçeleri de süsler. Fidandeposu.com sitesinden güvenle dağ çileği fidanı satın alabilir ve sizler de bu meyveyi rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

  Kocayemiş (Arbutus unedo) çalı türüdür. 5-10 metre boylarındadır. Aynı zamanda Dağ Çileği adıyla da bilinmektedir. Tüysüz, üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü daha açık yeşil, kenarları testere dişli, uçları sivri ve derimsi bir ayaya sahip yaprakları vardır. Çiçekler beyaz renkli, uç kısımları yeşilimsi, salkım halinde toplanmışlardır. Meyveleri küre biçiminde, 1–2 cm çapında, yüzeyi pürtüklü, önceleri yeşilimsi, olgunlukta ateş kırmızısı veya portakal rengindedir. 4-5 tohumlu etli bir meyvesi vardır. Meyveleri toplanmazsa 1 sene boyunca bitki yeni meyveler verene kadar dalında kalabilmektedir.

  Türkiye'de Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgesindeki makilerle birlikte bulunur.Kocayemiş hem bahçeleri yeşillendirir; hemde meyveleri vitamin kaynağıdır.Yeşil yaprakları, salkım halindeki çiçekleri ve uzun süre bitki üzerinde kalan göz alıcı kırmızı meyvelerinden dolayı park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.Meyveleri taze olarak da yenilmesine rağmen, genellikle; Reçel, marmelat, jöle hatta parfüm yapımında kullanılır.

  Ayrıca halk arasında antiseptik, idrar söktürücü ve müshil olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yaprakları kanamayı durdurucu, idrar yolları için antiseptik olarak, yüksek tansiyon ve diyabet gibi konularda da faydalı olduğu bilinmektedir.Zengin bir antioksidan (anthocyanin ler, galik asit türevleri ve taninler ), vitamin C, vitamin E ve karoten içeriğe sahiptir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.