RUELLIA SIMPLEX (Meksika petunyası) BİTKİSİ

54,96 TL
Bir alt ürün seçiniz
Yorumlar (0) | Yorum Yaz
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Türkçe Adı: Meksika Petunyası

  Latince Adı: Ruellia Simplex
  Anavatanı: Meksika, Karaibler civarı ve Güney Amerika kıtasının kuzeyidir.
  Familya: Acanthaceae(Ayıpençesigiller)

  İklim özellikleri: Güneşli ve yarı gölge yerleri sever. Kuraklığa dayanıklıdır. Akdeniz iklimine uygundur. -12 C kadar dayanabilir. 

  Form özellikleri: 1 metre boylandıktan sonra ters yöne meylederler ve destekleme sağlanırsa 2 metreye kadar uzayabilirler. Budama ile boyunu ortalama 40 cm tutarak yer örtücü olarak da kullanılabilir.

  Yaprak özellikleri:  Yarı odunsu çok yıllık bir bitkidir.Gövdeler gençlikte yeşil, dört köşeli, tüysüz veya seyrek tüylü
  yaşlılıkta sıklıkla hafifçe odunsudur. Yapraklar şeritsi,
   6-20 cm x 4-20 mm, karşılıklı dizili, tam kenarlı, keskin veya sivri uçlu,çoğunlukla tüysüz, genellikle koyu yeşil veya hafifçe eflatunumsu izli; sap 1-2 cm uzunluktadır.

  Çiçek özellikleri: Boru ve huni formlu mor çiçekleri vardır. Çiçekleri yarım günlüktür. Sabahtan öğlene kadar açar öğleden sonra solarlar. Uygun sıcaklık sağlandıği sürece çiçek açması devamlıdır.Çiçeklenme Mayıs ve Ekim ayları arasındadır.

  Meyve özellikleri: Meyve kapsül, 2-2.5 cm, uca doğru kalınlaşan, başlangıçta yeşil veya eflatunumsu sonraları kahverengi renktedir ve tam geliştiğinde kendiliğinden patlayarak tohumlarını yayar. 
  Toprak istekleri: İyi drenajlı geçirgen toprakları sever.

  Üretimi: Çelikle, tohumla ve kök bölünmesiyle  üretilebilir.

  Genel özellikler:                                          
  Park, bahçe, balkon ve teraslar için uygundur. Ruellia simplex zamanla dipten sürgünler çıkararak bulunduğu ortamı genişletir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.