%15 İNDİRİM

SÜS MANDALİNASI, KAMKAT (KUMQUAT) FİDANI

27,00 TL
22,90 TL
Havale ile :
22,32 TL
Bir alt ürün seçiniz
- - , 48 saat içinde bana ulaştı, formları çok düzgün ve iyi paketlenmiş, ilginize teşekkür ederim
5/ 5
- - , Gelen fidanlar çok güzel,fiyat ekonomik ve paketleme muhteşem,tavsiye ederim,geriye bize ilgilenmek düşüyor Teşekkürler
5/ 5
25 BU ÜRÜNÜ
TAVSİYE ET
FİYATI DÜŞÜNCE
HABER VER
ALIŞVERİŞ
LİSTEME EKLE
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (2)
 • SÜS MANDALİNASI, KAMKAT (KUMQUAT) FİDANI ÖZELLİKLERİ

  Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak yayılım gösteren çalı formlu narenciye türüne ait bir bitkidir. Meyveleri limon gibi biraz uzunca ve portakal rengindedir. Kabuğuyla beraber yenir. Hoş kokuludur. Ayrıca reçel, marmelat meyve suyu, şekerleme, kek ve pasta yapımında kullanılır. C vitamini yönünden çok zengindir. Bitkisi bodur ve çalı formundadır ve çok gösterişlidir. Meyveleri ile beraber çok hoş bir görüntü sağladığı için bahçelerde ve saksılarda süs bitkisi olarak da kullanılır. Narenciye (turunçgil) ailesinin küçük mücevheridir. “Altın Portakal” veya “Süs Mandalinası” adlarıyla da anılır.  TURUNÇGİL (NARENCİYE) ANAÇLARININ ÖZELLİKLERİ

  Turunç

  Turunç günümüze kadar Akdeniz Havzasında ve gerekse diğer turunçgiller üreticisi ülkelerde portakal, mandarin, limon ve altıntoplar için en çok kullanılan anaç olmuştur. Turunç üzerine aşılı ağaçlar orta kuvvetli ve irilikte ağaçlar oluşturmaktadır. Kaba limon anacına göre daha yavaş büyümektedir. Bu anaç üzerine aşılı çeşitlerin kuraklığa dayanımı orta derecedir. Turunç yüksek toprak pH’sına orta derecede dayanım gösterdiği için ağır, drenajı zayıf topraklarda yaygın olarak kullanılmaktadır Turunç ağır topraklarda gelişebilir, kirece karşı dayanıklıdır ve kazık kök yapmaya eğilimlidir. Turunç üzerine aşılı ağaçlar standart büyüklükte taç oluştururlar. Tüm Akdeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılır.

  -Kolay çoğaltılır.

  -Kireçli topraklara dayanıklıdır.

  -Tristeza (Göçüren) ve uçkurutan hastalıklarına duyarlıdır.

  -Cüceleşme, gözenek virüs hastalığı ve kök boğazı çürüklüğüne dayanıklıdır.

  -Ağır topraklarda gelişebilir, kazık kök eğilimi vardır.

  -Turunç üzerine aşılı ağaçlar standart taç oluştururlar ve uzun ömürlü olurlar.

  -Dona dayanımı iyidir.

  -Derin kök oluşturduğundan kuraklığa karşı dayanımı iyidir.

  -%85-90 oranında poliembrioni göstermektedir.

   

  Üçyapraklı

  Subtropik koşullarda yaprağını döken bir anaçtır. Önemli özelliklerinden biri soğuğa dayanıklı olmasıdır. Ancak sıcak iklimlerde soğuğa hassastır. Kök sistemi nispeten küçük olup, ağır-killi topraklara uyum sağlayabilmektedir. Üç yapraklı, üzerine aşılı ağacı erken meyveye yatırır ve meyve kalitesini olumlu yönde etkiler. Türkiye’de nemli olan Doğu Karadeniz’de ve az miktarda Finike-Kumluca civarlarında kullanılır.

  -Kış soğuklarına en çok dayanan anaçtır.

  -Kök boğazı çürüklüğüne dayanıklıdır.

  -Akdeniz iklim kuşağında sorunları vardır.

  -Daha çok Karadeniz ve Ege kıyı şeridinde yaygındır.

  -Erken verim alınmasını sağlar.

  -Cüceleşme hariç diğer virüs hastalıklarına dayanıklıdır.

  -Kireçli ve tuzlu topraklara dayanamaz, kloroz başlar. Nematod’a da duyarlıdır.

  -Portakal ve satsuma için uygun bir anaçtır.

  -Bodurlaştırma özelliği vardır

   


  Carrizo ve Troyer Sitranjları

  Çevre şartlarına uyum ve daha iyi uyuşma özelliklerinden dolayı Üç Yapraklıya göre daha yaygın kullanılmaktadırlar. Günümüze dek pek çok sitranj elde edilmiş olup yaygın olarak kullanılan sitranjlar Carrizo ve Troyerdir. Her iki anaç da aynı tohumdaki embriyolardan meydana gelmiş olmasına rağmen Carrizo’nun büyüme gücü Troyer’den fazladır. Her iki sitranj da Tristeza (Göçüren), Xyloporosis (Gözenek) ve Psorosis (Kavlama) hastalıklarına toleranttır. Bu anaçlar Exocortis (Cüceleşme) hastalığına karşı duyarlıdır. Kireçli topraklara Üç Yapraklıdan daha iyi uyum gösterirler. Genel olarak tuzlu topraklarda zayıf gelişirler ve soğuğa orta derecede dayanıklıdırlar. Eureka grubu limonlarla (ör. Kütdiken) genelde, Lizbon grubu limonlarla (ör. İnterdonato) bazen uyuşmazlar. Sitranjlar (özellikle Carrizo) limon dışındaki türlerde genelde turunçtan daha iyi performans göstermelerine rağmen Exocortis’e duyarlı olduklarından dikkat edilmeli, özellikle budama aletleri vs. iyi bir şekilde dezenfekte edilmelidir. Dünyada Akdeniz havzası, ABD ve diğer bazı ülkeler ile Türkiye’de Ege Bölgesinde anaç olarak kullanılmaktadırlar.

  -Ağaçlar standart büyüklükte olur. Soğuğa dayanıklı ancak nematod ve kök boğazı çürüklüğüne duyarlıdır.

  -Portakal (Washington, Moro), altıntop (Marsh Seedlees, Red Blush) ve mandarin (özellikle Satsuma) ve Lizbon limonuyla uyuşması iyi bilinmektedir.

  -Kirece ve kuru topraklara üç yapraklıdan daha dayanıklıdır.

  -Üzerine aşılı çeşitlerde çinko ve magnezyum noksanlığı görülebilir

   

  Kaynak: TURUNÇGİL ANAÇLARI  Erdemli-2012 Übeyit SEDAY Ziraat Mühendisi Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.