EURYOPS PECTINATUS (Sarı papatya) BİTKİSİ

150,00 TL
Bir alt ürün seçiniz
Yorumlar (1) | Yorum Yaz
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (1)
 •  

  Türkçe Adı: Sarı Papatya

  Latince Adı: Euryops pectınatus

  Anavatanı: Güney Afrika
  Familya: Asteraceae(Papatyagiller)

  İklim özellikleri: Akdeniz iklimi bitkisidir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ise az soğuk ve yağışlı yerleri sever. Don olaylarına dayanıklıdır.Kuzey rüzgarlarını almayan cepheler de -7 dereceye açık cepheler de ise -4 dereceye kadar dayanabilir.Kışın donsa bile baharda tekrar sürgün verir.

  Form özellikleri: Çok yıllık gelişen çoğunlukla çalı formunda otsu bir bitkidir. 1,5 m boy ve genişliğe ulaşabilen bir çalıdır.

  Yaprak özellikleri: Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde çok parçalı,kenarları ince dişli,gri-yeşil renkli ve hoş kokulu,eğrelti otlarına benzeyen yaprakları yer alır.Yeni gelişen körpe yapraklar açık renkli,mavimsi-grimsi bir renkte ve tüylü gibidir.Geliştikçe rengi değişir.Yapraklar tüysüz ve parlak hale gelir.

  Çiçek özellikleri: Çiçekler 2-5 cm çapta,13 petalli ve limoni sarıdan portakal rengine kadar sarının çeşitli tonlarındadır.Çiçekleri biraz irice ve gösterişlidir.

  Meyve özellikleri: Meyve tek kapçıklıdır.
  Toprak istekleri: Fazlaca ağır killi olmayan ve fazlaca alkali olmayan topraklarda gayet gür ve coşkulu gelişir.

  Üretimi: Çelikle ve tohumla üretilmektedir.
  Genel özellikler:                                          
  Bahçe-balkon süs bitkisi olarak kullanılır.Aşırı güneşli teras ve balkonlara uygundur.Hem yaprak güzelliği hem de güzel çiçekleri için makbuldur.Bahçe kenarlarına(duvar veya tel örgü diplerine)güzel yakışır.Sarı çalı papatyası neredeyse bütün yıl aralıksız çiçek açar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.