Sırala
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.

Armut

Armut yetiştiriciliğinde dünya sıralamasında 6’ncı olan Türkiye’de, yılda yaklaşık olarak 450 bin ton civarında armut elde edilir. Armut, ülkemizdeki meyve üretiminin neredeyse %20’sidir. Ağacından da mobilya olarak faydalanılan armut, sağlıklı böbrekler için çok önemli bir besin kaynağıdır. Kireçlenme, soğuk algınlığı ve yüksek tansiyonu olanlara en doğal ilaç niteliğindedir. A ve C vitaminleri açısından zengin olan armut, hamilelikte de faydaları olan bir meyvedir.

Armut Çeşitleri

Marmara, Akdeniz ege ve İç Anadolu bölgelerinde en çok yetişen akça armut, yerli bir armut çeşididir. Anadolu’da çok yaygın olup haziran güzeli olarak adlandırılan armut, diğer armutlara göre daha erken toplanır. Şekil olarak ayvaya benzeyen Tosca armudu ise, İtalya’dan ithal edilen fidelerle üretilmeye başlanmış ve yerli armut haline dönüşmüştür. Üretimi çok eski zamanlara dayanan Ankara armudu ise, kışlık armutların başında gelir. Deveci ve limon armutları da yerli üretim olup ülkemizde oldukça yaygındır.

Armut Suyu ve Çekirdeğinin Faydaları

Cilt bakımı ve akciğerlerin temizlenmesinde önemli bir role sahip olan armut suyu, kemik erimesi ve iltihap tedavisi gibi birçok alanda da faydalıdır. Göğüs ağrıları ve kansızlık tedavilerinde takviye bir besin olan armut çekirdeğinin, idrar söktürücü ve sinir yatıştırıcı özellikleri de vardır. Armut çekirdeği toz haline getirilerek kullanılır. Armut yetiştirmek isteyenler, Fidandeposu.com adresinden çok uygun fiyata sağlıklı fidanlar alabilirler.

 

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.