Sırala
Toplam 39 ürün görüntüleniyor.

Erik yaz aylarında ve Türkiye'nin pek çok bölgesinde yetişebilir bir meyve türüdür. Erik fidanı çok sıkı ve çok nemli olmayan her toprakta yetişir. Genelde orta boylarda, sulu ve hafif ekşili lezzetli meyveler verir. Erik ağacı cinsine göre yaklaşık 7 metre kadar uzayabilir.

Eriğin oldukça fazla çeşidi vardır ve erik fidanı alırken bu çeşitlerden biri seçilir. En çok bilinen çeşitler arasında, can eriği, papaz eriği, siyah erik ve mürdüm gibi erikler bulunur. Erik aslen yetişme bölgesi olarak Anadolu’ya aittir. Türkiye’de 200 çeşit erik bulunur. Her erik cinsine göre ve bölgesine göre farklı tarihlerde olgunlaşabilir. Erik meyvesi, içeriğinde bol miktarda B vitamini bulundurur. Erik kurtularak tüketilir ise içeriğine magnezyum ve fosfor da dahil olur. Bol C vitamini içeren erik, aynı zamanda E vitamini deposudur. Düşük kalorili ve sağlıklı bir meyvedir, 100 gr erik sadece 66 kaloridir. Kilo dengeleyici bir özelliği vardır.

Erik karaciğeri güçlendirir ve kan yapıcı bir özelliğe sahiptir. Kalbi güçlendirir ve beynin yorgunluğunu alır. Sinirleri kuvvetlendirir bir özelliği olduğundan, stresi azaltarak depresyon gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Besin lifleri olarak oldukça zengin yapısı, sindirim sistemine iyi gelir ve mide dostudur. Antioksidan özelliği insan vücudunu temizler.

Türkiye'nin her yerine erik fidanı fidandeposu.com’dan gönderilebilir. Tüm fidan çeşitleri için doğru adres; bir tıkla erik fidanı kapınızda.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.