SİKİTİTA (BODUR) ZEYTİN FİDANI

99,99 TL
Bir alt ürün seçiniz
Yorumlar (2) | Yorum Yaz
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (2)
 • SIKITITA (BODUR) ZEYTIN FIDANI ÖZELLİKLERİ

  Bodur zeytin çeşitlerinden biri olan Sikitita bodur zeytin çeşidi sık dikim yapılabilen İspanyol bir zeytin çeşididir. Yüksek verime sahip olan Sikitita (bodur) zeytin fidanı, aynı zamanda verimini de çok erken sürede göstermeye başlar. Öte yandan yağ verimi de oldukça yüksektir.  Fidandeposu.com adresinden rahatlıkla temin edilebilecek olan bu zeytin fidanı, oldukça uygun fiyatlarla satıştadır.  GENEL ÖZELLİKLER:

  Sık dikim bahçeler için ıslah edilmiş yeni bir zeytin türüdür. Cordoba University ve Institute Andaluz de Investigación y Formación Agraria (IFAPA) kurumlarındaki araştırmacıların 1991'den beri birlikte yürüttükleri zeytin ıslah programının bir parçası olarak elde edilmiştir. İspanya’daki zeytin bölgelerinde çok yaygın olan iki çeşit "Picual" (dişil) ve "Arbequina" (eril) melezidir. 

  Bu çeşit Avrupa Birliği, Şili, Arjantin, Meksika, ABD ("Chiquitita" adıyla), Güney Afrika, Avustralya, Tunus, Fas ve Türkiye'de koruma altındadır.

  Çok düşük sürme gücüne sahiptir. Yoğun ve damla şeklinde ve Arbequina'ya göre %60-70 düzeyinde büyüyen taç yapısına sahiptir. Arbequina’ya göre daha sık dikilebilir. Bu özelliklere göre bu çeşitte dekara 200 bitki sayısına ulaşabildiği için Sık dikimdeki çit şeklindeki dikime çok uygundur. Düşük sürme gücü nedeniyle "Sikitita"da, 3,5 x 1,25 m dikim şekli kullanılabilir.

  Erken verime başlar ve yüksek verimliliğe sahiptir, yüksek yağ verimi alma imkanına sahiptir. Yağı çok iyi organoleptik özellik gösterir.  Direnç, tolerans ve hassasiyet:

  · Zeytin Dal Kanseri: Çalışma devam ediyor. 

  · Halkalı Leke’ye kısmen toleranslı 

  · Verticillium: Çalışma devam ediyor 

  · Soğuğa toleranslı.  MORFOLOJİK ÖZELLİKLER

  Ağaç yapısı: Düşük sürme gücü. Damla şeklinde.Yoğun taç yapısı.

  Yaprak: Eliptik mızrak biçimli, kısa ve dar.

  Meyve: Yumurta biçimli simetrik şekilli, ucu yok, orta ağırlıkta, tam olgunlukta siyah.

  Çekirdek: Eliptik ve simetrik şekil, ucu var.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.