Sırala
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.

Zeytin Fidanı Çeşitleri

Kahvaltıların vazgeçilmezi zeytin Türkiye'nin dört bir yanında yetişebiliyor. Marmara, Ege, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde zeytin fidanlarına rastlamak mümkün. Bu açıdan ülkemizde zeytin fidanı çeşitleri de oldukça fazla. Bu sektöre ilginin artması ile zeytin fidanı üreticiliği de yaygınlaştı.

Türkiye'de Yetişen Zeytin Fidanları

Ülkemizde zeytin fidanı çeşitleri sayısal olarak 13'ü bulmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün: Gemlik, Ayvalık, Memecik, Manzanilla, Eşek Zeytini, Çelebi, Samanlı, Domat, Nizip yağlık, Kilis yağlık, Uslu, Erkence, Halhalı. Bu türlerin çoğu sofralık ve yağlık olarak değerlendirilir. Memecik olarak bilinen tür diğer yörelerde Gülümbe, Aşı Yeli, Taş Arası gibi farklı isimlerle de bilinir. Kilis yağlık zeytin çeşidi Güneydoğu Anadolu bölgesinin en önemli yağlık zeytin çeşididir. Bunu Nizip yağlık zeytin çeşidi izler.

Zeytin Fidanı Nasıl Seçilir?

Ülkemizdeki zeytin fidanı çeşitleri fazla olduğundan tür seçimi de zorlaşıyor. Öncelikle hangi tür zeytin yetiştirmek isteniyorsa ona uygun fidan seçimi yapılmalı. Daha sonra zeytin fidanı satan firmalarla iletişime geçilmeli. Zeytin fidanı almak isteyenler için bir diğer kolay yöntem de fidandeposu.com internet sitesini ziyaret etmektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.