Ağustos 2021

İNCİRDE İLEKLEME

10 Ağustos 2021

İncirde meyve tutumu ve gelişimi için erkek incir (ilek) meyvelerindeki çiçek tozlarının ilek arıcığı tarafından incire taşınması gereklidir.

İncirde tozlaşma olayının gerçekleşebilmesi için incir arısı da denilen mazı böceğine ihtiyaç vardır. Mazı arısı incir ağacı olmadan yaşamını sürdüremez. Dişi incir arıları larvalarını bırakmak için erkek incir ağacına girer. İçeri girerken kanatları ve anteni kırılır. Dışarıya çıkamaz. Dişi yavrular incirden çıkarken poleni de beraberinde götürür. Böylece tozlaşma işlemi gerçekleşir. 

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİ

10 Ağustos 2021

Anaç seçiminde toprak özellikleri, iklim özellikleri, aşılanacak çeşit ile uyuşması, arazinin şekli,yetiştirme amacı (erkencilik,sofralık,şaraplık…) ,anacın gelişme gücü dikkate alınmalıdır.Ağır bünyeli topraklara sahip arazilerde yerli fidanlarla bağ tesisinden kaçınılmalı, amerikan anaçlı fidanlar kullanılmalıdır. Amerikan asma anacı kullanılırken de toprak seçimine dikkat edilmelidir.Çünkü kireçli topraklarda karşılaşılan en önemli sorun, kireç etkisiyle demir, çinko ve manganın yeterli düzeyde alınamaması sonucunda ortaya çıkan
klorozdur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.