Mayıs-2017

BODUR ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SIK DİKİM

30 Mayıs 2017

Bodur zeytin yetiştiriciliğinde sık dikim uygulamalarının temel amacı, geleneksel yetiştiriciliğin ekonomik açıdan yeterince sonuç vermemesi buna karşılık sık dikimde ağaçların hem verime erken yatmaları hem de verimin yüksek olmasıdır. Zeytinde sık dikim uygulaması son 20 yıldır başarıyla yürütülmektedir. Bu uygulamanın başarılı olmasının en önemli sebepleri; %100 makinalı hasat yapılması,3.yıldan başlayarak verim alınması, yüksek verimlilik, uygun çeşit seçiminin önemi, yüksek kalitede yağ elde edebilme ve tüm üretimin %100’ünün natürel sızma yağ olmasıdır.

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİ

23 Mayıs 2017

Zeytin ağacı dünyanın en eski meyve ağacı olarak bilinmektedir. Anavatanı Anadoludur. Ticari anlamda yetiştiriciliği Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesinde yapılmaktadır. Dünyanın en önemli zeytinci ülkeleri arasında olan Türkiye dane zeytin üretimi bakımından dünyada 4. Sırada yer almakla birlikte siyah zeytin üretiminde 1.sıradadır. Elde edilen ürünlerin %75’i yağlık , %25’i sofralık olarak değerlendirilmektedir.

Her Bahçeye Bir Badem Fidanı

16 Mayıs 2017

Kuru yemişlerin vazgeçilmezi olan bademler, lezzeti ile adeta insanları mutlu ediyor. Türkiye kuru yemiş piyasasının en pahalı ürünü olan bademler, düşük gelirli kesim için bir lüks haline gelmiştir. Kuru yemiş fiyatlarındaki dalgalanmalar hem üreticiyi hem tüketiciyi olumsuz etkilemekte olup insanları yepyeni bir arayışa itmektedir. İnsanlar artık her kuru yemişi kendi yetiştirdiği gibi badem fidanını da kendi yetiştiriyor. Ancak her badem fidanı verimli olmuyor. Bademler hem aşılama gerektirip hem de her toprağa uyum sağlayamadığından kök atma olayı gerçekleşmiyor. 

Güvenli Online Fidan Satışı

16 Mayıs 2017

Herkesin farklı farklı ilgi alanları bulunmaktadır. Bahçelerle uğraşmak da pek çok kişi için tutku haline dönüşmektedir. Bahçeniz için seçebileceğiniz pek çok fidan çeşidimiz bulunmaktadır. Özveri ve ilgiyle yetiştirip büyütebileceğiniz fidanlarımızı görmek için fidandeposu.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Fidan çeşitlerimiz ile ilgili her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilir, fidanlarla ilgili her türlü teknik bilgiyi de inceleyebilirsiniz. Online fidan satış konusunda uzun zamandır hizmet vermekteyiz. Deneyimlerimizi ve tecrübelerimizi siz bitki severlere aktarırken satın aldığınız ürünler için de memnuniyetinizi sağlamayı hedefliyoruz.

KIŞ AYLARINDA MEYVE AĞAÇLARININ BAKIMI

16 Mayıs 2017

Mevsimin özelliğine bağlı olarak soğuyan havadan dolayı bitkilerin bir kısmının optimal büyüme hızları yavaşlar ve bitki durgunluk dönemine girer. Bu duruma halk arasında bitkilerin uyuması denir. Kış döneminde meyve ağaçlarında yapılması gereken en önemli işler budama, kış gübrelemeleri ve kış İlaçlamalarıdır.

Kış öncesi dört budama yapılır

MEYVE AĞAÇLARINDA TOZLAŞMA (DÖLLENME)

09 Mayıs 2017

Bir çok meyve türünden verim alınabilmesi için, yetiştirilecek çeşidin döllenme biyolojilerinin bilinmesi gerekmektedir. Genel olarak, meyve ağaçlarında çiçeğin meyveye dönüşmesi için tozlanmanın (döllenmenin) gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir çiçeğin dişi organı kendi kendine çiçek tozları ile tozlanabileceği gibi, aynı bitki üzerindeki çiçeklerin çiçek tozları ile tozlanabilmektedir. Meyve ağaçlarında, çiçeklerin morfolojik ve fizyolojik yapısına göre tozlanma, kendine tozlanma ve yabancı tozlanma olarak ikiye ayrılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.