Ceviz Fidanı Hakkında Herşey

Ceviz Fidanı Hakkında Herşey

17 Ocak 2017

Ceviz fidanlarının büyümesi çok hızlıdır. Çabuk bir şekilde boylanır ve boyu 25-40 metreye kadar çıkar. Alan olarak ise 300-500 metre karelik bir alanı sarar. Ağacın gövdesinin büyümesi 5-6 metreye kadar görülür ve dallanması toprağın üzerinden 1-2 metreden sonra başlar. Ceviz fidanı yaygın olarak yayvan taç şeklinde ve ya dik yapıda taç şeklini alır.

 

Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir Ve Yetiştirmeye Başlanır?

Bir fidan yetiştirildiği zaman fidesinden çıkarıp hemen dikilmesi doğru değildir. Toprağına dikilmesi için en az 3 ay beklemesi gerekmektedir. Ceviz dikimi açık köklü olanlarda genellikle Kasım ve Nisan ayları arasında kalan aylarda dikilmesi tercih edilir. Soğuğu seven bir ağaçtır. Tam ceviz fidanının ekilebileceği bu aylarda teminini fidandeposu.com adresimizden sağlayabilirsiniz. Kış aylarını çok soğuk geçiren bölgelerde ise bu aylar göz önünde bulundurulmaz, Mart ve Nisan ayları tercih edilir.

 

Ceviz Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Dikim yapacak olduğumuz alanın sulama açısından doygun olması gerekmektedir. Toprağa koyduğumuz ceviz fidanını 30 gün devam ederek can suyu vermemiz gerekmektedir. Ektiğimiz fidan açık köklü bir bitki olduğu için suyu bulana kadar köklerini salmaya devam eder. Kökleri çok büyük alanı kapladığı için yanında bina ve ev olmamasına özen göstermemiz de fayda vardır.

 

Ceviz Fidanı Nasıl Budanır?

Bu ağaçların yaprakları kalın olduğu için genel olarak budama fazla istemezler. Ceviz fidanı budama eğer dallarına birbiri içine girdiyse budama işlemi ışığı iç dallar alacak şekilde yapılır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.