Armut Fidanı Çeşitleri

Armut Fidanı Çeşitleri

17 Ekim 2017

Armut, gülgiller ailesinden bir meyve ağacıdır. Armut ağacı iklim ayırt etmeyen bir ağaç türüdür. 25 ile -30 dereceye kadar soğuğa dayanıkldır. Kışı sert geçen ve toprağı nemli olan yerlerde yetişen armut ağaçlarının sürgünlerinde donmalar görülebilmektedir. Armut ağacı boyu 13-15 m’ye kadar uzar ve uzun ömürlü olurlar. Armut fidanı dikilmesinden sonra 4 ile 7 yaşlarında meyve vermeye başlar. Yaşları 8-10 civarına geldiklerinde ise 30 ile 50 kilo arasında meyve verebilirler.

Armut Fidelerinin Yetiştirilmesi Nasıl Olur? 

Armut fidanı, tohumlama ile yetiştirilmesi çok fazla tercih edilmez. Sebebi ise, verimin fazla olmamasıdır. Aşılanmış fidanlar ile daha fazla başarı elde edilmektedir. Tohumla işlemi, fidan üretimi katlama işlemiyle 45 ile 90 gün içerisinde 0-4 derecede yapılmaktadır. Katlama işlemi bittikten hemen sonra tohumlar 1-1.5 cm derinlikte toprağa üçer adet ekilir. Çimlenmiş duruma gelen tohumlar seyreltilerek güçlü çöğürler bırakılır. Tohum ekim işlemi, ilkbaharda yapılır. Fidan ekimi ise, sonbaharda veya ilkbaharda 4-5 metre aralıklar verilerek yapılır. Sulama işlemi Mayıs ayında başlar ve Eylül sonuna kadar 10-20 günde bir yapılır.

Armut fidanı satın almak istiyorsanız, Akça Armut Fidanı, Haziran Güzeli Armut Fidanı, Kara Hüseyin Armut Fidanı, Rıza Bey Armut Fidanı, Coscia Armut Fidanı, Etruska Armut Fidanı, Margerite Marillat Armut Fidanı, Ankara Armut Fidanı, Williams Armut Fidanı, Santa Maria Armut Fidanı, Deveci Armut Fidanı gibi birçok armut fidanı çeşitleri içeren www.fidandeposu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.