AYVA

AYVA

07 Temmuz 2023

Ayva, gülgiller familyasından olup İran’ın kuzeyi, Türkmenistan ve Kafkasya menşeili bir meyve ağacıdır. Türkiye de meyve olarak çok sevilmektedir. Genellikle   meyve bahçesi kurulumunda çokça tercih edilen çeşitlerden biridir. Bahçe kurulumunda klasik anaca  aşılı fidanlar 5x5 ve 6x4  olarak bodur olanlar ise 4x2-4x1 ve 4x4-4x5  olarak dikimi yapılabilmektedir.

Ayva kahverengi gövdeli, kuvvetli gelişim gösteren,4-5 m boylanan ve  yaprak döken bir ağaçtır. Kumlu-tınlı ve geçirgen topraklarda yetişir. Ayrıca derine gitmeyen yüzeysel kök sistemleri vardır. İklim seçmez ,hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Çıplak köklü ayva fidanların dikimine Kasım  sonu Aralık başı gibi başlanıp Mart ayının sonuna kadar devam edilir. Saksılı ve tüplü fidanlarda   ise yılın 4 mevsimi dikim yapılabilmektedir. Budama işlemine  ağaçlar uykuya girip yaprağını döktükten  sonra başlanır  ve ağaçlar tekrar uyanıncaya  kadar devam edilir. Ayrıca budama  işlemi ağacın verimliliğini arttırmak için yapılan bir işlemdir.

 Gübreleme işlemi ise ilkbahar da ağaçlar uyanmadan önce  uygulanmaya başlanmalıdır ve daha sonra ki süreçte ağaç ihtiyaç duydukça gübre takviyesi yapılmalıdır. Ayvalar  klasik anaçlara(tohumdan çıkarılma) ayva kökenli bodur anaçlara(Quince BA29,Quince A klon ve Quince B ve C) ve armut kökenli bodur anaçlara (OHF333,OHF87 VE FOX 11) aşı uygulaması yapılmaktadır.

Ayva ağacının hem meyve  olarak hem de yaprak  olarak insan sağlığına birçok yararı bulunur .Meyve olarak zayıflamaya, saçları uzatmaya, kalp damar sağlığını korumaya, sindirimi kolaylaştırmaya gibi birçok özelliği vardır. Ayvanın kabuğu ve yaprağından çay yapılıp tüketilir ayrıca çekirdeklerinden de jel elde edilmektedir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.