İğne Yapraklı Ağaç Fidanı

İğne Yapraklı Ağaç Fidanı

17 Ekim 2017

Ekolojik sistemde oldukça sık rastlanan bitki dünyasında pinopsida gurubuna dahil olan iğne yapraklı ağaçlar çevremizde en çok rastladığımız ağaç türlerdir. Örneğin ladin ağacı, sedir ağacı, göknar ağacı, servi ağacı ve çam ağacı iğne yapraklı ağaçlardır.

En Sık Rastlanan İğne Yapraklı Ağaç Çam Ağacı

İğne yapraklı ağaçlar arasında en sık rastlanan çam ağacı bütün yıl boyunca yaprakları hep üzerinde olan ağaçtır. Bünyelerindeki atık maddeleri, köklerini kullanarak terleme yaparlar ve yıl boyunca yaprak dökerler. Bu ağaçlar yapraklarını döktüğü gibi hemen yerine yenisi çıkar ve her daim yeşil ve canlı görünümlerini korurlar. Yapraklarını döken ağaçlara nazaran bu ağaçlar daha uzun zamanda büyürler.  

Bunun sebebi ise daha az besleyici topraklarda yetişebilmeleri ve iğnelerini meydana getirebilmek için harcadıkları besin miktarıdır. İğne yapraklı ağaçların oluşturduğu ormanlar uzun kış ve kısa yaz yaşayan iklimlerde yetişebilirler. İğne yapraklı ağaçların daha birçok türü ve yetiştirilmesi ile ilgili bilgileri alabileceğiniz ve iğne yapraklı ağaç fidanı çeşitlerine ulaşabileceğiniz www.fidandeposu.com adresini ziyaret edebilir ve uzman yetiştiricilerin bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Bahçe Düzenleme Ve Peyzaj Çalışmalarında İğne Yapraklı Ağaçlar

Bu ağaçların bahçe ve peyzaj tasarımında oldukça çok kullanılan çeşidi mavi servi ve mavi ladinlerdir. Bunlar tek başlarına bir bölgede özellikle mezarlıklarda dikkat çekmek amaçlı dikilir. Ayrıca yaygın olarak kullanılan bahçe duvarlarında çit amaçlı leylandi ve smargat türleri mevcuttur. Rüzgar tutucu ve toz tutucu olarak binaların çevresi için tercih edilir.

Binaların kuzey cephelerinde sıra hainde dikilir ve bina içi ısınmaya yardımcı olduğu bilinir. Çalı formunda olan ardıç ağacı gibi iğne yapraklılar toprak kaymasını önlemesi için yetiştirilir. Ülkemizde bahçe düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarında sıkça kullanılan iğne yapraklı ağaçlar içinfidan üretimi ruhsatı olan www.fidandeposu.com adresinde oldukça bol çeşidini ve yetiştirme bilgilerini bulabilirsiniz.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.