KORONEİKİ(BODUR) ZEYTİN AĞACININ ÖZELLİKLERİ

KORONEİKİ(BODUR) ZEYTİN AĞACININ ÖZELLİKLERİ

07 Temmuz 2023

Koroneiki zeytin fidanı Yunanistan menşeli bir çeşittir. Girit zeytini de denilmektedir. Yunanistan da zeytin yetiştirme alanlarının %50-60 ını oluşturmaktadır. Bodurluğa yatkın bir çeşit olduğu  için ülkemizde sık dikim için tercih edilmektedir. Dikim mesafesi 3,5 x 1,5 ve 2 x 4 m olacak şekilde yapılabilmektedir. Koroneiki zeytin fidanı normal ağaçlar gibi büyüme gösterir, ancak budamaya elverişli olup budama yaptıkça da küsmeyen bir ağaç türü olduğu için bu ağaca bodur ağaçta denilmektedir.

Koroneiki zeytin fidanının yaprakları mızrak biçiminde orta uzunlukta ve dar yapıdadır. Meyvelerinin ucu sivri ve oval yapıda olup çekirdekleri küçük ve uzundur. Bu zeytin ağacının meyveleri erken hasat edildiğinde fazla yağ verimi sağlar.

 % 20 oranında yağ içeriğine ve çok yüksek yağ  kalitesine sahip olmasıyla verimli bir zeytin türü olarak tercih edilmektedir. Soğuk havalara karşı direnci diğer çeşitlere nazaran daha düşük olup ılıman iklimlerde daha iyi yetişmektedir. İklim şartları uygun olduğu ve toprak koşulları sağlandığında ağaçta dengeli olarak büyüme gözlenir ve birkaç yıl içerisinde düzenli meyve verimi gözlenir.

Koroneiki zeytin çeşidi dal kanserine, hassas zeytin halkalı lekesine ve kuraklığa karşı da oldukça dirençli bir çeşittir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.