TRABZON HURMASI

TRABZON HURMASI

20 Temmuz 2023

Anavatanı Çin olan Trabzon hurması Japonya’ya getirilerek üretime başlanmış. Türkiye de ilk üretim tarihi bilinmemekle beraber uzun yıllardan beri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde trabzon hurması fidanlarının en fazla üretimi Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilmektedir.Ayrıca Ege, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde de yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Trabzon Hurması cennet elması, cennet meyvesi, Akdeniz hurması, Japon hurması ve amma gibi farklı isimlerde de bilinmektedir

Trabzon hurması subtropik bir iklim meyvesidir. Ilıman iklim şartlarında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Nemli havayı severler ve en iyi meyveler genelde nemli bölgelerden elde edilir. Nemin az olduğu bölgelerde sulama ile nem miktarı arttırılarak da kaliteli meyve elde edilebilir. Yeterli miktarda sulama yapılmadığında meyvelerde çatlaklıklar oluşur ve meyveler dökülmeye başlar. Geç çiçeklenme özelliğiyle ilkbahar donlarından etkilenmezler. Soğuğa karşı dayanıklılığı, orta derecededir. En uygun toprak tipi organik maddece zengin, orta ağır ve iyi drene edilmiş derin topraklardır. Çok hafif topraklardan ağır topraklara kadar değişik toprak tiplerine de uyum sağlar.

Ağaçları dik, yarı dik veya yayvan olarak gelişen seyrek dallı bir bitkidir. Dalları diğer ağaçlara göre çok gevrektir. Şiddetli rüzgar ve yağmur ağaç dallarına zarar verebilir. Dikiminin ikinci ve üçüncü yıllarında çok fazla obur dallar görülür. Üçüncü yılından itibaren obur dallar azalır ve meyve dalcıkları oluşmaya başlar ve bitki verim vermeye başlar. Kışın yaprağını döken bir bitki türüdür. İlkbahar ayında parlak açık yeşil renkte olan yapraklar zaman geçtikçe koyulaşır ve sonbahar ayı geldiğinde soluk yeşil- sarı ya da kırmızı-turuncu renk alarak dekoratif bir yapıya sahip olurlar. Bu renk görseli nedeniyle de peyzaj bitkisi olarak kullanılabilir.

Meyve kabuk rengi kırmızımsı turuncu renktedir. Genel olarak hurma çeşitleri hasat zamanlarında tatları buruktur. Tadı buruk olmayan (hamken) yani sertken yenebilen çeşitlerde vardır. Meyvesi kurutularak ta tüketilmektedir. Kurusunun da ticari değeri oldukça yüksektir.

Trabzon hurması fidanı çeşitlerini fidandeposu.com da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.